Przerwanie spirali zadłużenia

Przerwanie spirali zadłużenia

Zjawisko spirali kredytowej dotyka w ostatnich latach coraz więcej osób. Pożyczone pieniądze trzeba zwrócić, a czasem staje się to kłopotliwe. Powody spirali zadłużenia bywają różne. Względy zdrowotne, śmierć męża czy żony, zarobki ledwo wystarczające na pokrycie codziennych wydatków, całkowita utrata zatrudnienia, wreszcie – pętla zadłużenia. Niekiedy dobrze wiesz, w jaki sposób powstał Twoje dług, ale często zdarzają się sytuacje, gdy masz wrażenie, że po prostu wszystko sprzysięgło się przeciw Tobie i dlatego jesteś zadłużony. Naszą czujność prawdopodobnie usypiają małe kwoty, które są pożyczane, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe lub nieprzewidzianą sytuację. Dochodzimy do mementu, w którym nasza sytuacja finansowa wymyka się spod kontroli.

 

Próbując uregulować zaległe zobowiązania kolejną pożyczką, wpadamy w spiralę zadłużenia. To najgorszy pomysł rozwiązania kłopotów finansowych, ponieważ dług wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie – stale się powiększa. Należy pamiętać o tym, że nawet najtańsza pożyczka kosztuje. Próbując spłacić jeden kredyt, zaciągamy kolejny tym samym powiększając dług o koszt kredytu pobranego na spłatę poprzednich, o czym często nie myślimy w chwili zaciągania kolejnego zobowiązania. Liczymy na poprawę sytuacji materialnej, zdobycie pracy czy ustabilizowanie zachwianej sytuacji materialnej, co umożliwi nam terminową spłatę zadłużenia. Jednakże ta poprawa bardzo często nie nadchodzi.

 

Nie należy w takiej sytuacji działać pochopnie. Lepiej zastanowić się na spokojnie, jak można w najbezpieczniejszy sposób, wyjść z tej sytuacji? Być może jedynym rozwiązaniem okaże się złożenie wniosku o upadłość konsumencką, która pozwoli zacząć wszystko od nowa.

 

Jeśli przestajesz spłacać kredyt, Twoje zadłużenie nie maleje, a z bankiem nie da rady się dogadać – to jest dobry moment, aby pomyśleć o upadłości konsumenckiej i skontaktować się z Polskim Centrum Upadłości S.A. Specjaliści pracujący w spółce Polskie Centrum Upadłości S.A. w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa znajdą najlepsze rozwiązanie dostosowane indywidualnie do każdej sprawy.

[button_odszkodowanie]